AKS:n perinneyhdistyksen tammikuun kuukausiesitelmä

Helsingin Akateemisten Perussuomalaisten HAPSU:n puheenjohtaja Nico Anton Saramo ja viestintävastaava Jasmina Ollikainen vierailivat tiistaina 15. tammikuuta 2019 Akateemisen Karjala-Seuran perinneyhdistyksen kuukausitilaisuudessa. Tapahtumassa Suomen Reserviupseeriliiton puheenjohtaja Mikko Halkilahti piti esitelmän vapaaehtoisesta maanpuolustuksesta ja inkerinsuomalainen kirjailija Toivo Flink loi katsauksen inkeriläisten vaiheisiin Neuvostoliitossa. Jälkimmäisestä aiheesta kuullaan lisää syksyllä.

AKS:n perinneyhdistyksellä on kuukausittainen esitelmä, jonne on vapaa pääsy muillekin kuin yhdistyksen jäsenille. Tilavuokran kattamiseksi kerätään kolmen euron kolehti ja myytävänä on yhdistyksen tukituotteita. HAPSU tekee ekskursion maaliskuun kuukausiesitelmään. Esitelmät ovat Ostrobotnian Chydenius-salissa kuukauden kolmansina tiistaina.

AKS:n pöytälippu.

Ostrobotnian ovet.

Rakennus on jääkäriliikkeen syntypaikka.

Kuukausitilaisuuksissa myytäviä tukituotteita.