attachment-image

Teemu Lahtinen vihapuhekäräjillä

Teemu Lahtinen, Perussuomalaisten eduskuntavaaliehdokas Uudellamaalla, oli maanantaina 18.3.2019 Espoon kärjäoikeudessa syytettynä kiihotuksesta kansanryhmää vastaan. Syyttäjä vaati Lahtiselle tuomiota somalien loukkaamisesta.

Lahtisen Facebook-sivulla on oikeudenkäynnin seuranta. Tuomio annetaan perjantaihin 29.3.2019 klo 16:15 mennessä.

Kansalaisen uutisessa aiheesta kerrottiin, että tutkinnan aikana Lahtiseen on kohdistettu ylimitoitettuja pakkokeinoja.

Lahtinen on Helsingin Akateemisten Perussuomalaisten HAPSU:n jäsen. Hän on yhdistyksen perustajajäsen ja toiminut yhdistyksen hallituksessa, myös puheenjohtajana. Vuonna 2019 Lahtinen on HAPSU:n toiminnnantarkastaja. Hän toimii myös Espoon Perussuomalaisen valtuustoryhmän puheenjohtajana. Syytteen tultua julki Espoon Perussuomalaiset ry:n hallitus päätti yksimielisesti, että Lahtinen nauttii yhä paikallisyhdistyksen luottamusta.